
O NAMA
Policijsko pregovaranje
Policijsko pregovaranje je kao policijska djelatnost započelo 70-ih godina prošlog stoljeća u Americi zbog nezadovoljstva i zabrinutosti vilikim brojem stradalih tijekom kriznih intervencija. Navedeno je dovelo do promjena u paradigmi i pristupu rješavanju kriznih situacija u policiji. Danas se policijsko pregovaranje smatra jednim od najučinkovitijih policijskih alata za rješavanje različitih kriznih intervencija.
U Hrvatskoj je 2004. godine započela obuka prvog policijskog pregovarača u MUP-u. Policijski pregovarač je tako postao dijelom rada specijalne policije. Nedugo nakon toga, ustrojeni su prvi pregovarački timovi u ATJ „Lučko“, SJP „Zagreb“, SJP „Rijeka“, SJP „Split“ i SJP „Osijek“. Zadnjim preustrojem MUP-a 2022. godine u jedinicama specijalne i interventne jedinice ustrojeni su pregovarački timovi specijalne policije, dok su u ostalim policijskim upravama u jedinicama interventne policije ustrojena radna mjesta pregovarača za prvi kontakt, tzv. first respondera. Broj pregovarača povećan na 37 pregovarača na području RH. U 4 najveće jedinice specijalne i interventne policije ustrojeni su pregovarački timovi.
Od svog nastanka do danas hrvatski policijski pregovarači sudjelovali su u više od 400 intervencija srednjeg i visokog rizika kao što su talačke krize, dovođenje u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom, pokušaji samoubojstava itd.
Naši pregovarači ostvaruju i značajne znanstveno-istraživačke rezultate u vidu provedbe istraživanja, publikacije znanstvenih i stručnih radova te prezentacije rezultata na renomiranim skupovima. Posebno je potrebno istaknuti eksperimentalnu provjeru i potvrdu učinkovitosti hrvatskog pregovaračkog programa obuke kreiranog prema principima hrvatskog modela policijskog pregovaranja (SPECTRA). To je jedan od rijetkih pregovaračkih programa u svijetu čija je učinkovitost znanstveno potvrđena, a trenutno jedini čija je učinkovitost potvrđena i biološkim parametrima odnosno pokazateljima aktivacije autonomnog živčanog sustava kao fizioloških odgovora tijela na stres. Doprinos istraživanja jest i njegova praktična implikacija odnosno iskoristivost u operativno-psihološkoj obuci i brizi za mentalno zdravlje svih ostalih policijskih službenika kao i različitih operativaca koji djeluju u kriznim situacijama i van policijskog konteksta.
Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti jedna je od vodećih visokoškolskih ustanova za obrazovanje u znanstvenom polju sigurnosno-obrambenih znanosti u Republici Hrvatskoj. Kriminalistika kao predmet obrazovanja i stručno-znanstvenog djelovanja Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti, čini ovu visokoškolsku ustanovu specifičnom i jedinstvenom u Hrvatskoj.
Od svog osnivanja 1971. godine visokoškolska ustanova djeluje kao ustrojstvena jedinica Ministarstva unutarnjih poslova, koja organizira i provodi visokoškolsko obrazovanje, prije svega za potrebe policije, zainteresiranih djelatnika drugih tijela državne uprave, kao i studenata iz građanstva. U povijesti visokoškolskog policijskog obrazovanja ističe se 1990. godina kada je Viša škola za unutrašnje poslove preimenovana u Fakultet kriminalističkih znanosti, koji je izvodio dva studijska programa: Studij za unutarnje poslove i Višu školu za unutarnje poslove. Izmjenama općih propisa o vrstama visokih učilišta u Republici Hrvatskoj 1995. Fakultet kriminalističkih znanosti se preimenuje u Visoku policijsku školu, koja je do 2005. godine izvodila programe za stjecanje više stručne spreme i program kojim se stječe visoka stručna sprema i naziv diplomirani kriminalist. Uz to, od 1999. do 2003. godine Visoka policijska škola izvodila je i sveučilišni program Kriminalistika u trajanju od osam semestara, kao i stručni poslijediplomski studij Nasilnički kriminalitet od četiri semestra. Od 2005. godine Visoka policijska škola izvodi studije usklađene s Bolonjskim sustavom visokoškolskog obrazovanja - stručni trogodišnji studij Kriminalistika, čijim se završetkom stječe 180 ECTS bodova, te diplomski specijalistički stručni studij Kriminalistika u trajanju od dvije godine, čijim se završetkom stječe 120 ECTS bodova.
Zadaća Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti je da osim obrazovnih ciljeva, znanstvenom metodologijom omogući pristup problemima i razradi rješenja u skladu sa suvremenim dostignućima.
Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti potpisalo je ugovor o suradnji s Agencijom Europske unije za osposobljavanje u području izvršavanja zakonodavstva (European Union Agency for Law Enforcement - CEPOL), članica je Udruge europskih visokih policijskih škola (Association of European Police Colleges - AEPC) te sudjeluje u Erasmus+, najvećem programu Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport.
Više o Veleučilištu možete pogledati